ריאד כבהא, שתי גדות לוואדי: סיפור חיי – כריכה אחורית ותוכן

התחנות במסע חייו של ריאד כאמל כבהא מובילות את הקורא בדרכו של צעיר ערבי פלסטיני שנולד במדינת ישראל בכפר החצוי ברטעה שבלב ואדי עארה, והפך להיות פעיל חברתי בולט, מנהיג חינוכי ואיש ציבור מוביל. כבהא רכש השכלה גבוהה, היה מורה לאזרחות, מוכתאר הכפר ואחר כך ראש מועצה והינו פעיל מוכר היטב ומוערך על ידי ישראלים ופלסטינים כאחת. במשך למעלה מארבעה עשורים הוא עובד ב"מרכז היהודי ערבי לשלום" בגבעת חביבה ומקדיש את חייו לקידום ההבנה והפיוס בין העמים. באמצעות סיפור חייו אנו מתוודעים לקורותיה של משפחת כבהא הגדולה הכוללת כ-40 אלף נפש ולסיפורו יוצא הדופן של הכפר ברטעה שכל תושביו הם בני חמולת כבהא, כפר,  שגבול ממשי-דמיוני בין ישראל לירדן הוצב במרכזו ב-1949 ונמחק כביכול ב-1967 וכיום הוא חצוי בין ישראל לרשות הפלסטינית.

שתי גדות לוואדי הוא במידה רבה גם סיפורו של דור שלם של פלסטינים-ישראלים שנולדו אחרי הנכבה לתוך מדינת ישראל והתבגרו בצל הממשל הצבאי, והקונפליקט הישראלי-ערבי על מורכבותו וכאביו. אנשים החיים בתוך שתי זהויות מוצקות – זו הלאומית הפלסטינית וזו האזרחית הישראלית ומתמודדים יום יום עם הסתירות העצומות שהן מזמנות. זהו גם סיפורם של ארגונים אזרחיים הפעילים למען בניית יחסי אמון ושיתוף בין ישראלים ופלסטינים למרות הסכסוך, על הצלחותיהם והכישלונות שלהם.

כבהא מספר בגילוי לב ובאהבה גם על משפחתו הקטנה והמורחבת, על קהילתו ועל כפרו ומביע אופטימיות לגבי העתיד, למרות הקשיים והמהמורות. סיפור חייו של כבהא מספק הצצה לאורח חיים ולמערכת יחסים וערכים שאינם מוכרים לרוב הישראלים היהודים. הוא כתוב בלשון בהירה וקולחת, שזור בהומור ובכאב. "אני מאמין שהארץ הזאת היא מולדתנו המשותפת ושעלינו למצוא דרך לחיות בה יחד, בשותפות אמתית ובשוויון מלא", מסכם כבהא את ספרו ומציג את החזון שלו לעתיד של שלום בין שני העמים.

ריאד כאמל כבהא,  יליד 1953, ברטעה. בוגר אוניברסיטת תל אביב, מורה ומחנך, מוכתאר, ראש מועצה בסמ"ה (2005 – 2009) ומנהל ה"מרכז היהודי-ערבי לשלום" בגבעת חביבה (עד פברואר 2020).