ביקור בפוניביז', ליטא, קיץ 2012

באוגוסט 2012 ערכנו, בתי דניאלה ואני,  סיור מרגש ומעניין בליטא ובבלארוס בעקבות ההורים. ביקרנו בערי הולדתם – פוניביז' ווילנה, ניסינו למצוא את הבתים, הלכנו בדרכיהם בגטו וביערות שבהם שהו כפרטיזנים – יערות רודניקי ליד וילנה ויערות נארוץ' המצויים כיום בשטח ביילרוסיה. עברנו בעיירות שבהן חיו יהודים עד למלחמה וכיום נותרו בהן רק אתרי זיכרון, בתי-כנסת נטושים או מצבות שבורות. התרשמנו לחיוב מן הדרך שבה מונצחים ומשומרים האתרים דווקא בביילורוסיה, ופחות בליטא.

להלן חוויות הביקור בפוניביז':

ידענו שכתובת ביתה של משפחת לזר היה ברחוב אוקמרגה 19 ליד חצר בתי הכנסת. ובכן, כיום לא נותר כלום מבתי הכנסת, אך המדריך ידע להצביע על המקום המדויק שלהם ורחוב אוקמרגה, שהיום הוא בחלקו מדרחוב אלגנטי עדיין נקרא בשם זה. במקום שבו היה הבית יש כיום גינה קטנה (כבר ב-1993 כשהייתי שם עם ההורים אבא זיהה את המקום) אולם במרחק קטן ממנו עומד בית חדש שמספרו 19 .

האנדרטה בבית הקברות היהודי לשעבר בפוניביז' (ליטא)

 

בית הקברות היהודי של פוניביז' נחרש ונחרב בראשית שנות ה-50 בידי המשטר הקומוניסטי ועצמות הנקברים נלקחו למקום בלתי ידוע. במקומו הוקם פארק והוצבה אבן שציינה בליטאית וביידיש שכאן היה בית קברות . ב-2006 הוקמה כאן גם אנדרטה שסביבה גדר קטנה בנויה משרידי המצבות עליהן ניתן לראות בברור כתובות בעברית. סבתי בתיה, שנפטרה בי"ג אלול תר"פא (1921) הייתה קבורה כאן.

ישיבת פוניביז' המפורסמת היא כיום מאפייה המפיצה ריחות נעימים סביבה, ועל הקיר כתובת קטנה המציינת את ההיסטוריה. קנינו עוגות ואכלנו לזכר המקום.

הבניין שבו הייתה ישיבת פוניביז' המפורסמת

 

 

 

הנהר נייבייז', שעל שמו נקראת העיר פונייביז'

נהר נבייז'ץ שבמימיו נהגו ילדי המשפחה להשתכשך נמצא במרחק כ-200 מטרים מהבית, כיום, ויש להניח שגם אז, הוא מרהיב ביופיו ובצלילות מימיו וסביבו גן גדול, פסלים והרבה ילדים – לא יהודים כמובן.

הקהילה היהודית הקטנה של פוניביז' מונה כיום כ-150 איש ובראשה עומד אדם צעיר יחסית ונמרץ, אשר אחראי בין השאר להקמת האנדרטה בבית הקברות – הנה השלט על משרדי הקהילה.

לפי הביקור הקודם שלי ב-93 זיהיתי שוב את החצר עם באר המים שאליה הובאו הגברים היהודים מיד לאחר כניסת הגרמנים לעיר, נכלאו באסם ונשרפו בו חיים. ההנחה היא שסבי אליהו היה ביניהם. תאריך משוער – אוגוסט 1941.

הבאר בפונייביז' שלידה נורו גברים יהודים, ביניהם אליהו לזר הי"ד

אתר רצח ההמונים וקבר האחים נמצא במרחק כ-12 ק"מ מהעיר היער פיוסט, מגודר ושמור יחסית. ההנחה היא כי דודתי שרה, הבת הבכורה לבית לזר נרצחה שם.

אחד מאתרי רצח יהודי פוניביז'

 

 

אחד מבתי המדרש של העיר עדיין עומד על תילו נטוש ושומם ולצדו בתים פרטיים ורק שלט מהוה מעיד על מה שהיה כאן.

בית מדרש יהודי נטוש בפוניביז'

 

 

פוניביז' המודרנית

 

 

פוניביז' של היום עיר מודרנית ויפה, יש בה כיכרות וגנים ובאזור היהודי לשעבר נבנו וילות יפות. מתגוררים בה למעלה מ-100 אלף תושבים. ליטא כולה היא ארץ ירוקה ומיוערת, נהרות ופלגים מפכים בה מכל עבר, עריה נקיות ומטופחות ויש בה גם מקומות נופש יפהפיים, באחד מהם, בדרום המדינה – דרוזגיניקי, מקום הידוע במעיינות המרפא שלו סיימנו את ביקורנו. היינו שם יום אחד כדי להירגע ולנוח מן הסיור עמוס הרגשות וההפתעות.

דרוזקיניקי (ליטא)

כתיבת תגובה