ביקור הזדהות בטובא זנגריה, ערב יום הכיפורים תשע"ב

פורסם ב"זמן הירוק" 11.10.2011 

רחל רבין-יעקב עוד זוכרת איך בשנות הארבעים ביקרה עם תלמידיה אצל בני השבטים טובא וזנגריה שהתגוררו בעמק באוהלים. ביום חמישי בערב, כשיום הכיפורים של 2011 עמד בפתח, היא שוב ירדה ממנרה, חצתה את העמק ובאה לביקור הזדהות וכאב עם בני הכפר המשגשג והמטופח המתגאה במרכז קהילתי-תרבותי הנקרא ע"ש אחיה יצחק רבין. "כולנו יודעים את שמותיהם וכתובותיהם של הרבנים שהסיתו לרצח רבין כאילו בשם אלוהים" היא אומרת. "קדמה לרצח הסתה פרועה שהתירה את דמו. אלה אותם רבנים שגיבו את הרוצח ברוך גולדשטיין וחושבים שמותר להם לעשות הכל בשם המוסר היהודי כביכול". אנחנו יושבים בחצר המסגד השרוף בכפר. המראה מזעזע, הקירות מפוייחים לגמרי, ערימות של ספרים שרופים, אריחים מנותצים, השטיחים מתפוררים תחת רגלינו. ואני חושבת "מי ששורף ספרים…." ויודעת היטב את ההמשך. רק לא מזמן ביקרתי בכיכר בֶּבֶּל בברלין בה נשרפו הספרים ב-1933.  עו"ד ג'מאל זנגריה בן המקום מסביר את שאירע ומביע תקווה שהמקרה הזה לא יפגע ביחסי השכנות הטובים עם יישובי הסביבה. הוא חולם להקים בטובא-זנגריה מרכז חינוכי לדו-קיום ולסובלנות ומכריז בקול גדול כי "יש לנו זכות להקים כאן חברה חזקה ואיתנה".

כשבעים איש, רובם חברים בברית "חושך לגרש" וחלקם תושבי קיבוצים ויישובים באזור, הגיעו אל הכפר להביע את הזדהותם ולבקש סליחה. הברית הוקמה לפני שנתיים, לאחר הוצאת הספר "תורת המלך" המתיר את דמם של תינוקות וילדים אשר כל 'פשעם' הוא היותם גויים. בברית חברים ארגונים דתיים וחילוניים הנאבקים יחד על העמדת מחברי הספר לדין ונגד תופעות של גזענות ברחבי הארץ, שהן בעיניהם חילול השם ועיוות של היהדות. הברית כוללת 19 ארגונים, חלקם קשורים לתנועה הקיבוצית: תנועת דרור ישראל, הנוער העובד והלומד, תנועת י"ב בחשוון, השומר הצעיר, המחנות העולים, מכון שיטים, מרכז יעקב הרצוג, התנועה המסורתית, עמותת פנים להתחדשות יהודית בישראל, ציונות דתית ריאלית, עוז ושלום – נתיבות שלום, בינ"ה, ירושלם, גרעיני אומנויות, קולך, המרכז לפלורליזם יהודי, הפדרציה של ניו יורק.

ד"ר גדי גבריהו מיוזמי הברית, שהוביל את הביקור, אמר כי זהו המסגד השישי שנשרף בחודשים האחרונים ואין הבדל בעיניו בין מסגדים מעבר לקו הירוק ובתוך ישראל. הרי ידוע מי הם המסיתים וצריך לעצור בעדם לפני ביצוע המעשים ולא אחריהם. הוא העניק לאימאם המסגד ארבעה ספרי קוראן חדשים כמחווה סמלית.

ד"ר מוחמד אלהיב, הממונה על החינוך הבדואי במשרד החינוך פרש בפני הנאספים את ההסטוריה של בני השבטים  שהצטרפו לפלמ"ח בפלוגה צבאית שנקראה פלה"ב ולחמו כתף אל כתף עם היהודים למען הקמת המדינה. "אנחנו שייכים לדור המייסדים של ישראל" אמר בגאווה והבטיח כי הקשרים והגשרים שניבנו בעמל רב במשך שנים לא ייהרסו בעקבות מעשה של מטורף אחד.

כותבת שורות אלה ייצגה באירוע את "הקרן החדשה לישראל" התומכת בין השאר בברית 'חושך לגרש'. הגשתי לאימאם המסגד מכתב חתום בידי למעלה מאלף רבנים בארה"ב ובו הם מביעים את סלידתם מן המעשה ומגנים אותו בכל פה. הרבנים ואנשי הקרן גם הציעו את עזרתם הכספית לשיקום המסגד, אך נאמר כי הממשלה התחייבה לעשות זאת. ציינתי כי ביקורנו מתקיים בתאריך ה-6 באוקטובר, יום של כאב עצום לבני הדור של מלחמת יום הכיפורים, שבעקבותיה חווינו גם התפכחות מרה והבנו כי לא נוכל לפתור את הסכסוך עם שכנינו רק בכוח צבאי. בימים אלה של חשבון נפש אני אומרת בגילוי לב כי לא עשינו די כדי למנוע את המעשה הזה ואחרים כמותו. למרות הארגונים החשובים הפעילים בשטח ולמרות עשרות אלפי האנשים הנפלאים המנסים לעצור את ההתדרדרות יש סכנה שמלחמה בין-דתית תהפוך את חיינו כאן לגיהנום.

בין הדוברים הנוספים היו רבנים רפורמיים, איש דת דרוזי ושכנים מן האזור. בני המקום שקיבלו אותנו בהתרגשות הגישו, כמנהג האבלים, קפה מר ותמרים מתוקים. ובמוצאי יום כיפור 'התבשרנו' על חילול בתי הקברות ביפו. הדרך למיגור התופעה איננה עוברת רק במשטרה ובשב"כ. יש צורך בהחלטה פוליטית אמיצה, שספק אם תבוא מן הממשלה הנוכחית, לפעול בנחרצות נגד הרבנים המסיתים היוצרים את אווירת השנאה ומתירים את דמם ואת קודשיהם של "גויים".

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email