חיפה עיר משותפת

שרה אוסצקי-לזר

 חיפה עיר משותפת

 השבוע הזדמן לי מפגש יוצאת דופן  עם קבוצה של תושבי חיפה, ששמה לה למטרה להפוך את העיר מ"מעורבת" ל"משותפת" באמצעות תהליך ארוך המבוסס על מחקר וחשיבה, תוך שיתוף הציבור, ותכנון לטווח ארוך בתחומים מרכזיים כמו חינוך, תעסוקה, תרבות, תכנון ודיור. הקבוצה מורכבת מיהודים יוצאי גלויות שונות, ערבים בני עדות שונות, פעילים חברתיים ואקדמאים ומונחית על ידי ארגון שתי"ל, (מיסודה של הקרן החדשה לישראל הנמצאת כידוע תחת התקפה בימים אלה) בניצוחה של שהירה שלבי, יועצת ארגונית נמרצת שאמנם לא נולדה בחיפה אך היא חיה בה עם משפחתה יותר מעשרים וחמש שנים ומרגישה עצמה חיפאית לכל דבר.

ממצאים ראשונים מן המחקרים שערכו חברי הקבוצה הוצגו בכנס בינלאומי שהתקיים במושבה הגרמנית היפהפייה וההטרוגנית,  בו השתתפו נציגים מערים רב-אתניות ורב-תרבותיות אחרות באירופה, המאוגדות בארגון ALDA – שמטרתו לקדם דמוקרטיה מקומית ואזרחות פעילה בעשרות ערים ברחבי היבשת. המימד הבינלאומי והלמידה ההדדית הם חלק מן התהליך של היפתחות לתרבויות אחרות בו דוגלת הקבוצה החיפאית. הצגה של ג'ון ג'והנסון אומן אירי, שהיה חייל בכוחות השלום של האו"ם בדרום לבנון, נפצע שם והחליט לשנות את דרך חייו, היתה מאירת עיניים ומעוררת השראה. הוא הראה כיצד ציורי קיר שיצרו קבוצות מעורבות על החומות בבלפסט ובדֶרי אשר בצפון אירלנד תרמו לשינוי פוליטי של המציאות. חומות הבטון האפורות שהראה בתמונות המכוסות ציורים צבעוניים וסיסמאות מתחלפות עוררו תקווה שאולי יבוא יום וכך ייראו גם החומות שלנו.

רולי רוזן רכזת המחקר בשתי"ל, הציגה ממצאי מחקר רחב היקף שערכה בהדרכת ד"ר עמליה סער מאוניברסיטת חיפה, בקרב 22 קבוצות מיקוד בעיר שכללו בין השאר: יוצאי אתיופיה בקריית חיים, יוצאי ברית-המועצות מבוגרים בהדר, דיירי בית-אבות בנוה שאנן ומועדון קשישים בוואדי ניסנאס, סטודנטים מן הטכניון והאוניברסיטה, פעילים במתנ"סים, חברי מועדון רוטארי מן הכרמל, נשים חרדיות מויז'ניץ' ודתיים לאומיים מנווה שאנן, מהגרות עבודה פיליפיניות בהדר, הורים לילדים בגן דו-לשוני בכבאביר ועוד. היא זיהתה ארבעה מודלים של התייחסות בין קהילתית, אותם היא מכנה: "עוינות, הכרה בשונות, שיוויון מוחק הבדלים, ורב-קיום אדיש". היא מצאה שהתושבים אוהבים את העיר וחושבים אותה לרגועה ובטוחה (במיוחד לנשים), אולי שקטה מדי, אשר קיימים בה יחסים טובים בין המגזרים, אף כי ישנן קבוצות המרגישות מקופחות לעומת אחרות. לדבריה, מורגשת לעתים תנועת מטולטלת חזקה של היחסים בעיקר בין יהודים לערבים, כאשר מתרחש פיגוע או בעת מלחמה, כפי שראינו בעבר הקרוב.   המודלים שזיהתה דינאמיים ואנשים עוברים מאחד לשני בשל נסיבות משתנות – לטוב ולרע. מטרת הקבוצה היא להביא את תושבי חיפה להכרה כי השונוּת התרבותית היא נכס ומשאב ולא איום וכי יש לתת לה לגיטימציה וכבוד. פרופ' ארזה צ'רצ'מן מן הפקולטה לתכנון ערים בטכניון הציגה מחקר על דפוסי המגורים בשכונות העיר בו מצאה כי אמנם יש שכונות בעיר בהן קבוצה מסוימת דומיננטית, אך ככלל יש פיזור אוכלוסיה ואין בחיפה שכונות בהן גרה רק קבוצה אחת, כולל האוכלוסיה הדתית והחרדית. לדבריה, חיים עירוניים מטבעם כוללים שונות ללא הדרה. אפשר וצריך ליצור מרחב משותף בו יכולות לדור בכפיפה אחת זהויות שונות זו מזו אך בעלות מכנה משותף – הזהות האורבנית החיפאית והאינטרסים הנובעים ממנה לכלל התושבים. כך, מאמינים חברי הקבוצה – תוכל חיפה להוות מודל של עיר סובלנית באמת שמוסדותיה ערים לחשיבות החלוקה ההוגנת של המשאבים ותושביה מרגישים שייכות ובעלות מנטאלית ופיזית עליה ויש להם "זכות לעיר" ללא קשר למוצאם ולשיוכם הלאומי והאתני תוך נטרול השפעת הסכסוך הפוליטי הכללי. נכון שגם כיום חיפה היא "עיר שפויה ונורמאלית למדי במרחב כאוטי", כפי שהגדיר זאת יפה אחד המשתתפים, אך הדרך עוד ארוכה עד להפיכתה לעיר משותפת של ממש ולגיוס העירייה והמוסדות הרשמיים לקחת חלק במאמץ. "חברות משותפות אינן קורות מעצמן – צריך לבנות אותן" היתה סיסמת הכנס, ועושה רושם שמשתתפיו, שרבים מהם נשים חזקות, מחוייבות ומרשימות, מפשילים שרוולים להפיכת חזונם למציאות מעשית בשטח.

 פורסם בדף הירוק יוני 2010

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email