הפארק הסורי

שרה אוסצקי-לזר

 הפארק הסורי

 ביום העשירי למלחמת לבנון השנייה הגיע מסר סודי מן הממשל הסורי לישראל ובו הצעה למפגש מיידי בווינה בין סגן שר החוץ הסורי למנכ"ל משרד החוץ הישראלי, בנוכחות נציג אמריקני, והתחייבות סורית ללחוץ על החזבאללה להפסיק את המלחמה. ישראל סירבה להצעה. ההמשך ידוע. כך סיפר ד"ר אלון ליאל, שבאמצעותו הועבר המסר, במפגש של התנועה לשלום עם סוריה, שהוא עומד בראשה, עם תושבי הגליל העליון ורמת הגולן, שנערך במועדון קיבוץ גדות.

אלי ספרן מסאסא סיפר כי כבר לפני 15 שנה החלה התארגנות תושבים באזור לקיום עצרת גדולה בתמיכה במו"מ עם הסורים, יחד עם ראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל, אך היא בוטלה בשל הרצח. עכשיו, אמר ספרן, אנחנו מחדשים את הפעילות יחד עם התנועה החדשה שהקים ליאל.

מזכיר קיבוץ גדות, שי סט, שברך את המתכנסים, עמד על הסמליות של גדות כמקום בו יתחיל המאבק לשלום עם סוריה, ואמר כי למרות ההסטוריה הקשה של הקיבוץ שסבל הפגזות בלתי פוסקות לפני 67 הוא מאמין בצורך במו"מ עם השכנים כדי למנוע מלחמה.

אלון ליאל סיפר באריכות על מגעיו עם האינטנסיביים עם נציגים סוריים בשלוש השנים האחרונות, שנפתחו בתיווך תורכי ומאוחר יותר נערכו בחסות שוויצרית. הוא משוכנע כי הסכם עם סוריה קרוב כיום יותר מתמיד, וכי כ-85% מהסוגיות כבר מוסכמות ופתורות. ליאל המליץ לממשלת ישראל להתקדם מהר, כיוון שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר נוכח הלחץ האדיר שמפעילה איראן על בשאר אסד, והזרמת הנשק והכספים מאיראן לסוריה. לפי הניתוח שלו, סוריה פוחדת מאיראן גרעינית ומוכנה להמיר את מעמדה כחלק מ"ציר הרשע" בהצטרפות למה שמכונה המדינות ה"מתונות", אם ארה"ב תשתתף באופן פעיל בשיחות עם ישראל. המכשול המרכזי כיום הוא עמדתו העיקשת של הממשל האמריקני נגד המו"מ, וחולשתו של אולמרט מול בוש.

רעיון  יצירתי שהסורים העלו במהלך המפגשים הוא הקמת פארק על מחצית משטחה של רמת הגולן, בו יישארו השטחים החקלאיים, מפעלי התעשייה והתיירות הקיימים, והישראלים יוכלו להמשיך להפעילם ולהיכנס לשטח יום יום, ללא ויזה. במהלך של 5-15 שנים יפונו היישובים הישראלים, אולם כאמור כל אמצעי הייצור שלהם יישארו על כנם במסגרת הפארק, מה שיבטיח את השלום והשקט באזור. הפארק יהיה פתוח גם למבקרים מסוריה וממדינות אחרות, אך לא יוקמו בו יישובים סורים. כיום עובדת קבוצה של סטודנטים מבצלאל על תכנון אתר זה.

ליאל הביע את דעתו כי לנוכח מה שקרה בעזה, והעובדה שממשלו שת אבו מאגן אינו מייצג את רוב העם, המו"מ עם הפלסטינים לא יוביל לפתרון. לכן הוא ממליץ לגשת ביתר מרץ להשגת הסכם עם הסורים. לא כל הנוכחים קיבלו את דעתו שמסלול אחד בא על חשבון השני.

חה"כ עמי איילון, שהעלה זכרונות מילדותו במקלטים של קיבוץ מעגן, הצהיר נחרצות כי ישראל חייבת לדבר עם כל מנהיג ערבי שמציע הדברות. הוא הזהיר מפני דחיקת המו"מ עם הפלסטינים על חשבון התקדמות עם סוריה, ואמר כי אחד יכול להועיל לשני. הוא הזכיר גם את יוזמת השלום החשובה של הליגה הערבית וקרא לממשלה להידבר עם נציגיה. איילון הציג לנאספים ניתוח מעמיק של המצב האזורי, שבמרכזו ההסתבכות האמריקנית בעיראק ואמר, כי קרסו הקונספציות של חד צדדיות, המחשבה שאפשר לחתום עם הסכמים רק עם מדינה דמוקרטית הוכחה כבלתי נכונה, והפרדיגמה של ניהול מו"מ עם מדינות ערב אחת על אחת ולא עם קואליציה – גם היא שגויה. הטרור הרדיקלי והמשטר האיראני מאיימים על האזור כולו ונוצר מכנה משותף לישראל ולמדינות ערב הפרגמאטיות לקדם מהלכים של שלום אזורי. גם איילון סבור שהמדיניות האמריקנית מבולבלת וקבל כי לא השכלנו לנצל את הידידות העצומה של ממשל בוש כדי להתקדם בתהליך השלום באזור.

בסיום הערב, חתמו הנוכחים על עצומה לפתיחת מו"מ לשלום עם סוריה והסכימו כי יש למצות כל אפשרות מדינית כדי לסכל אופציה צבאית.

 פורסם בדף הירוק  9.8.2007

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email