פרויקט "ואדי עתיר" – קהילה מדברית אקולוגית

 

יום אחרי הפגנת הבדואים מול משרד ראש הממשלה נגד תכנית פראוור התקיים טקס מרשים באמצע המדבר לחנוכת "פרויקט ואדי עתיר – מודל לקהילה מדברית בת-קיימא". התכנית השאפתנית שעל הכנתה שקדו גורמים רבים בארבע השנים האחרונות היא להקים במקום חווה מדברית אקולוגית המתבססת על הידע המסורתי של הקהילה הבדואית מצד אחד ועל חדשנות טכנולוגית מצד שני, תוך שמירת עקרונות של פיתוח בר-קיימא. ליבת הפרויקט תהיה חווה אורגנית לגידול עדרי צאן ופיתוח מוצרי בשר וחלב אורגניים, גידול צמחי מרפא וייצור מוצרי טיפוח ובריאות המבוססים עליהם והחזרתם לגידול חקלאי של ירקות מקומיים מזינים המותאמים לתנאי המדבר. מערכת סולרית ליצור חשמל וקירור תופעל במקום כמו גם מערכת ביו-גז לטיפול בשפכים ולייצור קומפוסט מפסולת אורגנית. מרכז מבקרים ומרכז לחינוך סביבתי יוקמו במקום, שעתיד לספק מקומות עבודה רבים, כולל לנשים המקומיות. החווה תנוהל כקואופרטיב חקלאי, הראשון מסוגו בקרב הבדואים.

היה צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין שבתוך אוהל הפלסטיק הגדול – הלא-בדואי בעליל – שהוקם ליד ח'ורה יושבים יחד השותפים לפרויקט, שחלקם נחשבו עד כה לאויבים הגדולים של הבדואים, וכולם משבחים ומהללים את התכנית ואף תורמים לה ממיטב משאביהם. הקרן הקיימת הכריזה על מגבית מיוחדת לטובת המיזם, מינהל מקרקעי ישראל העניק יותר מ- 400 דונם להקמת החווה, השר לפיתוח הנגב והגליל אישר מענק של 10 מליון ₪, אנשי משרד הפנים והחקלאות תומכים בהתלהבות, חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ושדה בוקר ילוו מדעית את הפעילות וכמובן ראשי היישובים הבדואים באזור המקווים כי מה שיוקם בוואדי עתיר יהיה באמת ובתמים סנונית המבשרת שינוי. חברת נטפים מקיבוץ חצרים תתרום את מערכות ההשקייה וקיבוץ כרמים השכן יגדל מזון אורגני לכבשים, קרנות פרטיות של יהודים מחו"ל נותנות גם הן אל חלקן והרשימה עוד ארוכה.

היוזם והרוח החיה מאחורי היוזמה הוא ד"ר מיכאל בן אלי המנהל בניו יורק את ה"מעבדה לקיימות". המעבדה עוסקת בפתרונות ארוכי טווח לבעיות שכל העולם מדבר עליהן – הפגיעה המתמשכת של האדם בטבע ובסביבה והשפעתם ההרסנית והבלתי הפיכה על כדור הארץ. הפילוסופיה של בן אלי שואפת להשגת "איזון דינמי בתהליכי האינטראקציה בין האדם לסביבתו". כדי לעצור את הרס הסביבה, הוא מאמין שאין די בפעילות נקודתית, מבורכות כשלעצמן, אלא שדרוש שינוי בחשיבה וביחס של בני האדם אחד אל השני ואל המקום בו הם שוכנים. לכן, המעבדה הצנועה שהקים היא בעיניו תשובה למעבדות המשוכללות ועתירות הממון המפתחות נשק הרסני ותקוותו היא להעביר את ההמצאות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לשרות האדם והטבע ולרווחתם במקום להשמדתם. הוא מאמין למשל ששיטות גידול מסורתיות שבני אדם פיתחו במשך דורות באזורים אקלימיים שונים על פני הגלובוס יכולות לתרום לעצירת תהליכי ההרס, בצד שימוש אינטנסיבי ומושכל בחידושים המתקדמים ביותר לייצור אנרגיה, מיחזור מים, עיבוד הקרקע והייצור החקלאי.

במקביל לפרויקט ואדי עתיר שבחזונו יהווה מודל לקהילות מדבריות אחרות ברחבי העולם, הוא יוזם הקמת חווה שתתבסס על עקרונות דומים גם בקוסטה ריקה, אזור טרופי עתיר יערות ומים, שתהווה אף היא מודל לפיתוח בר קיימא באזורים אקלימיים דומים. הוא חולם כי בעתיד תוקם שרשרת של מיזמים כאלה בכל רחבי תבל, שיהיו קשורים ביניהם בחילופי ידע ונסיון ויהוו גרעין לשינוי ביחסים שלנו עם הכדור ההולך ומתכלה ויתרמו גם ליחסי שלום בין בני האדם עצמם.

ובתוך החזון הגלובלי הגדול הזה יש לראות כהישג בלתי מבוטל את העובדה שגורמים רבים כל כך בישראל – משרדי ממשלה, רשויות, מוסדות מחקר וקיבוצים נדבקו בהתלהבותו וחרגו ממנהגם כדי לסייע לבדואים מח'ורה. ראש העיר ד"ר מוחמד אל-נבארי שעובד עם בן אלי בשנים האחרונות כתף אל כתף אופטימי ומכנה את הפרויקט "פורץ דרך". מרים אבו רקייק, הנמנית עם גרעין המייסדים, אומרת כי הפרויקט יוצר הזדמנות לכולם – נשים וגברים, צעירים ומבוגרים – ללמוד אחד מהשני וללמד אחרים וליצור יחד משהו משותף לטובת הקהילה.

ואם הרוח הטובה ששררה באוהל תמשיך ללוות את התכנית בהקמתה ובביצועה, אולי היא תעורר תקווה גם לשינוי מהותי ביחסים הקשים בין המדינה לבין האוכלוסיה הבדואית בנגב.

פורסם ב"זמן הירוק" נובמבר 2011

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email