נציג ערבי בקרן הקיימת לישראל: ראדי ספורי

שרה אוסצקי-לזר

"אחוות עמים":  נציג ערבי בקרן הקיימת לישראל

 אין מוסד המזוהה יותר עם הציונות, עם "גאולת הקרקע" ושימורה בידיים יהודיות יותר מן הקרן הקיימת לישראל. אתר האינטרנט שלה מצהיר כי מאז נוסדה ב-1901,  "קק"ל הופקדה כנאמן העם היהודי על שמירת הקרקעות שבבעלותו העם". ואכן עד היום היא חולשת על 10% מן הקרקעות בישראל, כ-2.5 מליון דונם, שכמחציתם נרכשו בכסף יהודי עוד לפני קום המדינה והשאר ניקנו בעשורים האחרונים.  קק"ל היא גוף חזק ורב פעלים ותקציבים, השולח ידו גם לחינוך, תרבות, ואומנות ומקיים קשרים מסועפים עם יהדות העולם.

רק ביוני האחרון נערך מאבק צמוד בין מועמדים לתפקיד הנחשק של יו"ר הדירקטוריון של קק"ל, וזכה בו ראש עירית גבעתיים לשעבר אפי שטנצלר, איש מפלגת העבודה.

ארגון "עדאלה" הגיש עתירה לבג"ץ בדרישה להעביר את אדמות קק"ל לבעלות המדינה, כדי שישמשו לרווחת כלל אזרחיה ולא רק את היהודים. בדברי התשובה אומרת קק"ל כי למרות היותה מוסד של העם היהודי, היא מקיימת פעולות לטובת כל התושבים – כמו שיקום נחלים ויערות, שימור שטחים פתוחים, שמירה על מאגרי מים ועוד, בלי הבדל היכן הם נמצאים.

והנה – חידוש. נציג ערבי מונה כחבר בדירקטוריון הקק"ל, לראשונה מזה מאה שנה!  

ראדי ספורי, מהנדס מכפר כנא נשלח לכהן כדירקטור מטעם מפלגתו "מרץ", בה הוא חבר מזה שנים רבות וניצב במקום העשרים ברשימתה לכנסת. כישוריו הולמים את התפקיד: הוא בוגר הטכניון ובעל משרד לתכנון ולבנייה בכפרו, תושב הגליל ומצוי בנושא קרקעות ובתחומים בהם עוסקת הקרן הקיימת. ספורי בן 36 ואב לשני ילדים, מאד שמח ונרגש לקראת התפקיד החדש.

מה תוכל לעשות בתוך מוסד כזה שעצם מהותו נוגדת את האינטרסים של האזרחים הערבים?,

אני שואלת בספקנות.

"אני סבור שאוכל להשפיע בהדרגה על החלטות לטובת האוכלוסיה שאני מייצג. לדוגמה –אנסה לקדם הכשרת פארקים בסמוך ליישובים ערבים, שלתושביהם אין מקומות נופש ובילוי, הקצאת שטחים לבנייה, קייטנות ופעילויות לילדים, הקמת מאגרי מים במקומות שהם נחוצים. אולי אלו נשמעות לך כמטרות צנועות, אבל אם אוכל ליישם רק כמה מהן זה יהיה הישג גדול עבורי", הוא אומר.

ספורי לא מאמין במהפכות. לקק"ל 37 חברי דירקטוריון מכל המפלגות ומתנועות כמו מכבי, התנועה הקיבוצית, הקונסרבטיבים ונציג לסוכנות, וברור שקול יחיד, ועוד של ערבי, לא יוכל להכריע. אבל, ספורי כבר הגיש מועמדות לשרת בכמה וועדות. לפי הנוהג, כל חבר דירקטוריון צריך להשתייך לפחות לשתי ועדות והוא בחר בוועדת פיתוח הקרקעות ובוועדה הארגונית, שם סיכוייו להשפיע טובים יותר.  

"עצם העובדה שערבי מכהן כדירקטור בקרן הקיימת היא אמירה ברורה שאנחנו יכולים להיות שותפים בכל המוסדות והארגונים ובכל מוקדי ההחלטות והכוח במדינת ישראל", אומר הדירקטור החדש, "זו השאיפה שלנו – להיות שווים במעשים ובתפקידים, ולא רק בדיבורים".

האם לא נתקלת בביקורת בתוך החברה שלך? לא מביטים בעין רעה על כך שאתה חובר לארגון שנחשב כ"גוזל אדמות" מן הערבים? "דווקא קיבלתי הרבה עידוד ואנשים שמחו למינוי הזה", אומר ספורי ללא היסוס, "הדבר מהווה תקדים מצוין ופריצת דרך. כחבר מרץ אני גאה שהמפלגה שלי דואגת לאוכלוסיה הערבית ושולחת אותי לייצג אותה בארגון כל כך חשוב".

ספורי נשמע אופטימי, אבל המציאות אינה כה קלה ופשוטה.

דבר מינויו של נציג ערבי עורר מייד כעס והתנגדות בקרב סיעות ימין ומרכז בדירקטוריון של הקק"ל, והן הגישו עתירה לבית המשפט המחוזי לבטל את מינוי כל  החברים החדשים, בתואנה שההליכים היו בלתי תקינים. בלי לנקוב בשם המפורש של ספורי, הם מצליחים בינתיים להקפיא את פעולת הדירקטוריון, אשר איננו מקיים ישיבות מזה מספר חודשים, והוא למעשה מושבת עד שתתקבל החלטת בית המשפט. לכן, ספורי טרם השתתף בישיבת דירקטוריון, אלא רק בסיורים ובכנסים, אולם הוא מעריך שהעתירה תידחה, הסערה תחלוף, והוא יהפוך לחבר מן המניין, שאינשאללה יבואו נוספים בעקבותיו.

 פורסם ב"דף הירוק" 23.11.2006

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email